Základné informácie
Živočíchy (Animalia) alebo staršie mnohobunkovce či metazoá (Polycytozoa, Metazoa; hovorovo a najmä ak sú väčšie:zvieratá) sú mnohobunkové eukaryotické organizmy živiace sa prevažne heterotrofne a spravidla schopné aktívneho pohybu aspoň v niektorej fáze svojho života (hoci niektoré druhy zostávajú na jednom mieste po celý život - sú prisadnuté). Inými slovami sú to všetky mnohobunkové eukaryoty, ktoré nie sú klasifikované ako rastliny, huby ani Chromista.
Rozdelenie živočíchov
Podľa telesnej stavby
Častý spôsob triedenia živočíchov, ktorý nesúvisí s ich systematikou, je na bezchordáty a chordáty, či na bezstavovce a stavovce. Bezchordáty, ktoré počtom druhov výrazne dominujú nad chordátmi, nemajú pevnú oporu tela - chordu, ani chrbticu. V minulosti k nim patrili aj prvoky (Protozoa). Bezchordáty zahŕňajú veľké množstvo kmeňov. Naproti tomu samostatný kmeň chordáty (Chordata) je druhovo oveľa menej početnejší, ale patrí do neho množstvo úžitkových živočíchov vrátane cicavcov a tiež človek.
Ďalšia možnosť delenia živočíchov je na prvoústovce a druhoústovce:
- Prvoústovce sú organizmy, pri ktorých sa ústny otvor vyvíja v embryonálnej fáze z prvoúst. Je pre ne charakteristické, že hlavný nervový kanál (ak ho majú) prechádza brušnou stranou tela a hlavná cieva chrbtovou stranou.
- U druhoústovcov sa prvoústa počas embryonálneho vývoja uzavrú a druhotné ústa sa vytvoria na opačnej strane tela. Prototypom druhoústneho organizmu je preto zjednodušene výškovo aj stranovo obrátený prvoústy živočích. Jeho hlavný nervový kanál vedie chrbtovou a hlavná cieva brušnou stranou tela. Pod druhoústovce patria štyri kmene živočíchov vrátane chordátov.